Osli csuhé
Megérett a kukorica kis Osliban rég...

MENÜ

 

Csuhéfonás régen

 

Borsodi Heni

Részlet

"Osli nevezetességei" című munkájából

 

A kukorica csuhéját felhasználva csuhéfonó háziipar is kialakult a rábaközi és hansági falvakban, így Osliban is. Itt a csuhét fosztásnak nevezik. A csuhéfonás hagyományát népdalok szövege őrzi („Megérett a kukorica kis Osliban rég…” Minden asszony, osli asszony, meg kisasszony, éjjel-nappal papucsot fon”), magát a mesterséget pedig az osli csuhéfonó asszonyok elevenítették fel napjainkban. Készítenek használati és dísztárgyakat egyaránt, munkáikat környékbeli, valamint országos rendezvényeken is bemutatták már. Szívesen fogadnak mindenkit, aki szeretné megismerni és kipróbálni a csuhéfonást.

Az évszázadok során a Hanság éltette népét, ugyanakkor a korlátokat és a küzdelmet is jelentette egyszerre. Éltette a népet, hiszen felkínált mindent: vadat, halat, növényi étkeket, nyersanyagot, mesterséget, munkát, lehetőséget a mindennapi kenyér megszerzésére. Ugyanakkor harcot kínált. Népének keményen meg kellett vívni elsősorban a termőföldért.

 

Nagy Mihály

Részlet

Csendes, falusi élet a 20. század első felében OSLI községben munkájából

 

A kukoricát is sorvetéssel termelték. Ennek betakarítása csőtöréssel történt. A letört kukoricát fogattal, „lőcsős szekérrel” hazaszállították. Akinek volt valamilyen fedett épülete, az oda rakta le, akinek nem volt, az pedig az ud­varra vagy a konyhába. Már aznap este megkezdték a kukorica fosztását. A szomszédok, rokonok, gyerekek, felnőttek egyaránt mentek kukoricát fosz­tani, és azt kosárban felhordták a padlásra további szárogatás céljából. Az állatokkal történő etetése és morzsolása is innen történt.

A fosztás (csuhé) belső részében lévő szép szálakat külön gyűjtötték, cso­móba kötötték és megszárogatták, hogy a téli hónapokban, hosszú estéken papucsot, szatyrot, szőnyeget tudjanak belőle fonni. Kevés, de szükséges ke­reset volt ez a téli hónapokban. A községben talán minden család nő tagjai foglalkoztak ezzel. A férfiak pedig e munka előkészítésében segédkeztek (kaptafa-szegelés, fosztásáztatás, festés stb.).

A faluban volt felvásárló (Mészáros Imre), áld a készterméket felvásárolta és továbbadta.

A fosztás befejezése után szilvát, körtét, almát, főtt tejes kukoricát adtak a fosztóknak. Beszélgetéssel, nótázással telt el a fosztás időszaka.

 

Nehéz Ferenc:

A Dunamocsról származó (felvidék) Osli tanító 1956-57-ben dalban is megörökítette az Osli kosárfonókat, amely így szól:

 

Megérett a kukorica....

Megérett a kukorica kis Osliben rég, ja de sok a sustyája.

Megveszem a sustyáját meg a gyenge levelét, hozzad el az utcánkba.

Jaj, de nehéz az a sustya, négy tinó is alig húzza,

hig-hojsz, ripeg-ropog a szeketem meg a kisafám, csókolom a csöpp kis szád.

 

Egy kis magyarázat a dalhoz:

Nagy Mihály: Csendes, falusi élet a 20. század első felében OSLI községben anyagából

A parasztembernek általában egy vagy két lova volt. A lovakat kétéves koruk­ban tanították meg szekeret, földművelő eszközöket, télen szánkót húzni. A betanításban nélkülözhetetlen szerepet játszott a gyeplő, mely végigkísérte őket életük végéig. Más volt a helyzet az ökröknél és az igavonó teheneknél. Ugyanis többen a faluban kettős hasznosításra — tej elés és igavonásra — tartották a teheneket. Hozzá kellett szoktatni ezeket a szekérrúdra helyezett járom viselésére, amit az állatok nyakán helyeztek el, mellyel húzták a szekeret, ekét, fogast, lovasszánt. Az első időszakban kötélen kellett vezetni őket, később elég volt csak előttük menni. Már ebben az időszakban megtanulták a vezényszavak jelentését: „H/K” szóra jobbra, „HOJSZ”-tíí balra fordultak. „NE” szóra el­indultak, „HÓÓP” -ra megálltak. Ekkor már vezetni sem kellett őket, hiszen nagyon hallgattak a szóra. A lovak is - a gyeplővel együtt - jól hallgattak a szóra. Induláskor „GYŐ”, megálláskor „HŐHE” vezényszavak hangzottak el.

 Kisafa:  Egyes vagy kettős fogat hámfája. ( vagyis az a faszerkezet, ait a lovak húznak)

 

Az Osliak a mai napig előszeretettel éneklik is ezt a dalt

Ezért had áljon itt a kottája is!

 

 A régi időszak jellegzetes csuhémunkái

 

A kiskosár

 

 

A pirostojás díszítés csuhéval:

 

 A jellgzetes Osli papucs:

 

 

A jellegzetes Osli szatyor:

 

 

 Az edényalátét:

 

 

A különféle táskák: 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Asztali nézet